PUBG, بازی ها

PUBG برای بقا میجنگد.

گذشته ای نه چندان دور همه به یاد داریم پابجی چگونه پله های موفقیت را یکی پس از دیگری پیمود و خیلی انفجاری به موفقیتی دست یافت که شاید کار بلد ترین تیم های بازی ساز با بهترین برنامه ها و بزرگ ترین بودجه ها هم آرزوی چنین موفقیتی دارند.

خیلی طول نکشید که رقابتی برای یکه تاز این سبک نو ظهور به نام بتل رویال شکل گرفت و Epic Games وارد میدان شد. با احیا بازی جدید و نیمه کاره ی خود و افزودن حالت بتل رویال به آن با Fortnite BattleRoyale وارد این رقابت شد و کم کم تمام جام های پابجی را از چنگ او در آورد و قله های بلند تری را به فتوحات خود افزود، خیلی بلند تر از آنچه پابجی هم به آن رسیده بود.

با گذر از این بحث که آیا واقعا میتوان گفت پابجی از فورتنایت شکست خورده یا نه باید پذیرفت که پابجی هیچگاه بازیکنان اصلی و دوستدارانش را کاملا از دست نداده. شاید مثل دیروز رکورد نمیشکند ولی هنوز هم بازی ها بدون صبر زیاد پیدا میشوند و این نشان میدهد که ریزش بازیکنان اصلا در حد بحرانی نیست بلکه میتوان گفت شرایط بسیار مطلوب است. تنها کافیست یه مقایسه کوچک با عناوینی مانند CallofDuty یا Paladins بکنیم. عناوینی که یکی با بودجه ی کامل یک بازی AAA و دیگری شاید با بوجه ای کمتر اما با برنامه و نظم ساخته شدند. برای اولی مرگ بعد از دو سال طبیعی و ناگزیر خواهد بود زیرا وارث جدیدی جای اورا خواهد گرفت برای نمونه ی دوم هم میتوان گفت در بازار داغ و بیرحم بازی های آنلاین زنده ماندن کار سختیست و گاهی غیر ممکن !

پابجی از هیچکدام این دو دسته نیست و نخواهد بود … حداقل تا وقتی روند رو به رشدی داشته باشد.

در ادامه بازیچی نگاهی خواهد داشت به عملکرد سازندگان و ناشر بازی برای بهبود وضعیت پابجی در بازار رقابت و شاید امیدی دوباره به فتح بلندترین قله ها !


طرحی و تعادل

نمیتوان چشم پوشید از تلاش سازندگان برای رسیدن به تعادل بیشتر بین لذت بخش بودن بازی با اسلحه ها و روند بازی منصفانه و متعادل تر. در آپدیت های اخیر بازی شاهد تغییرات اساسی روی انواع ویژگی های اسلحه های مختلف بودیم.

اسلحه و ماشین

کمک زیادی به جذابیت بازی میکند بخصوص که لذت بخش ترین صحنه ها مربوط به لحظات تیراندازی و درگیری هاست. چه چیزی بهتر از اسلحه ی جدید ؟


نقشه های جدید

بنظر من اصلی ترین خوراکی است که به علاقمندان پابچی میتوان داد ! شاید بتوان پذیرفت که ساختن نقشه ی جدید با توجه به امکانات و عملکرد PUBG Corp زمان بر است ولی نمیتوان عطش بازیکنان را با این حرف ها از بین برد. چیزی بجز نقشه ی جدید ما را راضی نمیکند. اخیرا با نقشه ی 4×4 به نام Sanhok آشنا شدیم و ساعت ها ازش لذت بردیم و مطمئنا همه منتظر نقشه ی بعدی هستیم. درسته! نقشه ی بعدی تایید شده و باید اواخر سال جاری میلادی منتظرش باشیم. نقشه ای که گفته شده برفی و زمستانی خواهد بود.

 

بخش Event Mode

چند وقتی میگذره که سازندگان انگار دارن سلیقه ی مارو با استفاده از این بخش می سنجند. هر دفعه یه مود جدید واسمون طراحی میکنن که همین باعث شده برای سلیقه های مختلف خوب باشه. برای مثال یک بار جوری بازیمون میدن که همه با تک تیراندازی از خجالت هم در بیاییم، یه بار هم با شات گان همدیگرو تیکه تیکه کنیم. نکته منفی این بخش هم اینه که به این بهونه ماهی چند بار آپدیت های سنگین به ما تحمیل میشه که بعضی اوقات از حجم خود بازی بیشترن. البته خیلی اوقات همه ی این آپدیت ها بخاطر EventMode نیست.

 

 

فروش DLC

شاید انتظارنمیرفت که پابجی بیشتر از سیستم لوت باکس یا ریز پرداخت های درون برنامه ای قدمی برای پول در آوردن برداره بخصوص که قیمت 30$ در Steam به نسبت کیفیت این بازی اصلا قیمت پایینی نیست. اما بهرحال دیدیم همراه با نقشه ی جدید Sanhok یک DLC هم اضافه شد با قیمت 10$ که خریدن اون دست شمارو بروی دنیایی از آیتم های پر زرق و برق باز میکنه و همچنین میتونین از ماموریت های مخصوص این DLC هم لذت ببرید.

رفع مشکلات فنی

باگ ها از قبل کمتر شدند، برخی باگ های اساسی بازی رفع شدند و این وضعیت رو به بهبود و امیدوار کننده ادامه دارد. همچنین زمان لودینگ و مشکلات Crash کردن هم بهبود یافته و ظاهرا این فجایع رو به اتمام هستند. باید اشاره کرد که اصلا مثل روز های گذشته بازی ها پر نیست از Cheater ها. اگر از جمله افرادی بودید که بازی را کنار گذاشتید چون پر بود از افراد متقلب که حق شما را میخوردند، وگرنه هر دست شام مرغ میزدید! دیگر خبری از حق خوری و تقلب نیست. با خیال راحت برگردید.


بهبود کیفیت هنری

شاید یکی از ضعیف ترین نکات پابجی را بتوان طراحی هنری آن دانست. موسیقی به شدت پیش پا افتاده، طراحی رابط کاربری به شدت ابتدایی و تستی، منوی بی کیفیت و بیروح و همینطور نبود انیمیشن های کافی که در خیلی موارد برای یک محصول 2017 عجیب بنظر میرسد. برای مثال هنوز انیمیشنی برای سوار و یا پیاده شدن کاراکتر شما از ماشین اضافه نشده. موضوعی که شاید از زمان PS2 بیاد ندارم توی هیچ بازی مشهوری ندیده باشم.
این کوتاهی ها حتما در عقب ماندگی پابجی از دیگر رقبا بخصوص فورتنایت که سازندگان پخته ای دارد بی تاثیر نیست. اما بلاخره این قسمت از بازی هم کمی توجه به خودش دید و شاید عوض کردن چهره منوی بازی، اضافه کردن تصویر و نکات آموزشی در لودینگ ها و یک موسیقی متن جدید در منوی اصلی بازی نشانه ای از توجه بیشتر سازندگان به عناصر هنری بازی خواهد بود.

پابجی تنها و تنها تشنه ی محتویات جدید و تنوع است. باید دید PUBG Corp چقدر این موضوع را درک میکند و سرعت عمل خود را چگونه نشان میدهد.
فعلا که خبری از تسلیم شدن نیست.

 

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *