مقالات

مربی گری در ورزشهای الکترونیک

مربی گری

در مقدمه ابتدا لازم به یاد آوری است که بشر از ابتدا تا به امروز همواره در حال پیشرفت بوده است، اگر از جنبه ی عمومی این پیشرفت صرف نظر کنیم و به ابعاد فردی آن بپردازیم خواهیم دید که شیب صعودی این پیشرفت در مقاطعی از رشد انسان، سیر شدید تری داشته که در واقع در آن مقاطع انسان از تجربیات سایرین و راهنمایی ها دیگران بهره برده است و نه اینکه صرفا با تکیه بر تجربیات خود و علم تجزیه و تحلیل فردی در مسیر پیشرفت گام بردارد.

از این مقدمه نتیجه میگیریم که در جاهایی که انسان توسط یک مربی و راهنما در مسیر پیشرفت گام بر میدارد، حرکت در این مسیر با گام های بلند تری صورت میگیرد و شتاب مضاعفی برای رسیدن به اهداف و مقاصد حاصل میگردد.

نمونه بارز این تفسیر در ورزش مشهود است، همانگونه که در جریان هستید امروزه تمامی  ورزشکاران رشته های ورزشی مختلف زیر نظر یک مربی یا اصطلاحا “کوچ” فعالیت میکنند که این امر بیانگر نقش غیر قابل انکار مربی یا همان کوچ در تمام عرصه هایی است که انسان میخواهد در آن پیشرفت کند. به غیر از ورزش، مربی گری را در تمام امور مختلف میتوان تعمیم داد، فلذا کمتر پدیده ای قابل مشاهده است که کوچینگ در آن حائذ اهمیت در رده های بالا نباشد.

مربی گری در ورزشهای الکترونیک

همانگونه که اشاره شد، مربی  یک عنصر ضروری در هر زمینه ای به شمار میرود و ورزشهای الکترونیک نیز از این امر مستثنی نیست. مربی در تمامی رشته های ورزشهای الکترونیک از ملزومات اصلی پیشرفت میباشد. در این مقاله فرض را بر این میگیریم که مخاطب به بازی های رایانه ای اشراف دارد و تا حدود زیادی به باید ها و نباید های ورزشهای الکترونیک آشنایی دارد. در ادامه به نقش مربی ورزشهای الکترونیک در راستای تحقق اهداف بازیچی ها و شرح وظایف مربی در ورزشهای الکترونیک میپردازیم، اما قبل از آن یاد آور این نکته میشویم که بازی های رایانه ای به عنوان یک پدیده ی نسبتا جدید در دنیای امروزی دارای قوانین و قواعد منحصر به خود میباشند زیرا این بازی ها مرزهای واقعیت و خیال را در هم آمیخته اند و پا را از تعاریف و چارچوب های متداول که برای انواع بازی ها و سرگرمی ها متداول مرسوم است فراتر نهاده اند. پس لازم است به مقوله ی مربی گری در بازی ها و ورزش های الکترونیک با دید وسیع تری بنگریم زیرا مربی گری در این زمینه، آمیزه ای از تمام اصول و فنون مربی گری در سایر گرایش ها میباشد.

 

پیش درامدی بر بازی های رایانه ای و نکات قابل تامل

پیشتر گفته شد که فرض در این مقاله، آشنایی مخاطب با بازی های رایانه ای است. در این جا ما به اختصار مواردی را در مورد بازی های رایانه ای بازگو میکنیم؛ از جمله این موارد انجام بازی ها بر بستر آنلاین و به صورت مولتی پلیر میباشد، این امر گویای این است که بازی های رایانه ای و ورزشهای الکترونیک شامل محدودیت های درون مرزی و اصطلاحا بومی گرایی نمیشوند و مصداق بارزی از دهکده ی جهانی به شمار می آیند. پس ورود به این بازی ها به معنی ورود به جامعه ی بین المللی بازیچی ها میباشد که دارای قوانین و ضوابط خاص خود میباشد و به تعبیری میتوان از آن به ادبیات مشترک بین گیمر ها اشاره کرد. این بدان معنی است که شما اگر تنها در خانه نشسته اید و درحال بازی کردن هستید در واقع شما به دنیای بی نهایت بازی های رایانه ای متصل هستید و از تنهایی خبری نیست. پس شما مجبور به تعامل با سایرین هستید که این تعامل خود نیازمند بلد بودن مهارتهایی میباشد تا شما را درپیشبرد مقاصدتان همراهی کند. از دیگر مواردی که در مورد ورزشهای الکترونیک قابل بیان است جنبه ی علمی و مهارتی این ورزشهاست، یعنی هر بازی کامپیوتری همانند یک واحد درسی در دانشگاه میباشد. به تعبییر دیگر هر بازی رایانه ای یک درس محسوب میشود که برای یادگیری آن باید افراد مورد آموزش قرار گیرند، در اکثر موارد این آموزش توسط خود بازی به فرد داده میشود ولی در موارد پیشرفته تر و بازی های پیچیده تر نیاز به یک آموزگار قوی شدیدا احساسا میگردد تا فرد بازیچی بتواند سریع تر بر بازی مسلط شود و بتواند به تمام قابلیت های بازی احاطه یابد. از دیگر نکاتی که در بازی های رایانه ای قابل بیان است مقوله مسابقات است، زیرا برگزاری مسابقات مخصوصا در سطوح بالای بین المللی شرایط و جو خاص خود را دارد و تا حدود بسیاری با بازی کردن در منزل متفاوت است. یک بازیکن در مرحله حضوری مسابقات جوی را تجربه میکند که در نوع خود منحصر به فرد است. این حال و هوا را میتوان از زبان ورزشکاران حرفه ای که در عرصه های رقابت های بین المللی مانند جام های جهانی و یا المپیک حضور یافته اند بهتر شنید.

بازیچی

الزام وجود مربی در ورزشهای الکترونیک

حال که تاحدودی با ورزشهای رایانه ای و برخی خصایص آن آشنا شدیم به لزوم وجود مربی در این راستا میپردازیم. همانگونه که بالاتر اشاره شد وجود یک راهنما مسیر پیشرفت را تسریع میکند و چه بسا مسیر درست را از غلط برای مخاطب متمایز میکند، پس مهمترین وظیفه مربی در ابتدا راهنمایی شخص بازیچی در مسیر درست است. این راهنمایی با شناختی که مربی از بازیکن دارد صورت میگرد و هرچه این شناخت دقیق تر باشد نتیجه حاصل از راهنمایی مربی مطلوب تر خواهد بود. میتوان به این صورت نیز بیان کرد که وجود مربی، بازیچی را از انجام آزمون و خطا به دور نگه میدارد و از نظر زمان بازیکن را بسیار به جلوتر میبرد، یعنی اگر خود فرد بخواهد آموزه های مربی را تجربه کند مجبور است زمان زیادی را تلف کند. از دیگر نکاتی که وجود مربی را به صورت یک الزام در میاورد آموزشهای فنی و تاکتیکی است، همانگونه که اشاره شد بازی های رایانه ای مانند یک رشته تحصیلی هستند که هر کسی بخواهد به آن ورود کند و از پایه با اصول آن آشنا شود نیازمند یک آموزگار است. مربی در آموزش اصول بازی چه در بخش مقدماتی و چه در بخش حرفه ای نقش بسزایی دارد. غیر از آموزشهای فنی وتکنیکی موارد دیگری همانند آماده سازی بازیکن از لحاظ روحی و سلامت جسم و روان نیز بر عهده ی مربی میباشد که در ادامه به آن میپردازیم.

وظایف مربی

همگی شما دوستان تا حدود زیادی با وظایف کوچ یا یک مربی خوب آشنایی دارید، ما نیز به بازگو کردن برخی از آنها و به علاوه برخی وظایف مضاعف مربی میپردازیم.

در ابتدا وظیفه ی اصلی کوچ، مربی گری و مشاوره دادن به بازیکن در زمینه ی تمرینات بازیکن در ورزشهای الکترونیک میباشد. همانگونه که میدانید تمرین درست ضامن پیروزی و موفقیت است و هیچکسی بهتر از مربی نمیتواند این تمرینها را به بازیکن بدهد. حتی در ورزشهای الکترونیک انفرادی نیز تمرینات اصولی یک مربی از واجبات برای پیروزی است. مربی با تکیه بر دانش، تجربه و مهارت خود و نیز شناخت کامل از بازیکن باید یک برنامه ی تمرینی مناسب در نظر بگیرد تا بازیکن بتواند تمام پتانسیل های خود را آزاد کند و به آمادگی صد در صدی برسد.

از دیگر وظایف مربی آشنایی کامل با قوانین و مقررات ورزشهای الکترونیک در رشته های مورد نظر است. یعنی مربی باید از تمام قوانین آگاهی داشته باشد و در این زمینه همواره مطالعه کند و اطلاعات خود را همیشه به روز نگه دارد. این ضرورت از آن بابت است که آشنایی کامل با قوانین و مقررات و انتقال آن به بازیکن باعث میشود  هرگز حقی از بازیکن زایل نشود.

یکی دیگر از وظایف مهم مربی برنامه ریزی مناسب برای بازیکن از لحاظ تغذیه و ورزش است. باید به این مهم توجه داشت که بازیکنی موفق تر است که از رژیم مناسب غذایی استفاده کند، زیرا تغذیه مناسب باعث افزایش بهره وری ذهنی هنگام شرایط پیچیده ذهنی میشود. از این رو وظیفه مربی تعیین وعده های مناسب غذایی و به علاوه دادن نرمش ها و ورزش های مناسب جسمی برای آمادگی صد در صد بازیکن هنگام مسابقات است. زیرا ممکن است یک بازیکن در سطح بالای مساباقات تقریبا 10 الی 12 ساعت به صورت متداوم بازی کند، پس باید از لحاظ ذهنی و فیزیکی آمادگی لازم را داشته باشد.

یکی از وظایف مربی که شاید مهمترین آنها نیز باشد ارائه ی بازخوردها به بازیکنان است. یعنی مربی اینبار درنقش یک آنالیزور تمام بازخورد ها را نسبت به سطح بازی برای بازیکن باید تجزیه و تحلیل کند و چکیده ای از آن را به بازیکن انتقال دهد. این تحلیل ها شامل راندمان خروجی بازیکن، شناخت رقبا و حریفان، آشنایی کامل شرایط روانی مسابقات و محیط برگزاری بازیها و سایر موارد اینچنین میباشد. یک آنالیز خوب تقریبا نیمی از راه موفقیت را تضمین میکند.

نکته ای دیگر که در شرح وظایف مربی از ارکان مهم به شمار می آید و متاسفانه در کشور ما کمتر دیده میشود، آموزش رفتار حرفه ای به بازیکنان است. این موضوع دارای اهمیت بسیار زیادی میباشد زیرا یک بازیکن حرفه ای باید رفتاری حرفه ای داشته باشد نه اینکه صرفا دارای مهارت در بازی باشد. این رفتار حرفه ای نشانگر شخصیت و فرهنگ یک جامعه است که بازیکن در طول مسابقات به عنوان نماینده آن جامعه در آن رویداد حضور دارد، پس باید توجه داشت که رفتار حرفه ای بازیکن نقشی تاثیرگذار در بازخوردهای عمومی نسبت به یک جامعه یا یک ملیت را دارد.

شاید آخرین تیر از ترکش مربی گری و به اصطلاح غول مرحله آخر از مربی گری رویارویی با شرایط سخت باشد. به این معنی که مربی باید در سخت ترین شرایط روحی و ذهنی و فیزیکی قابلیت ساپورت بازیکن را داشته باشد. فرض کنید هنگامی که بازیکن یا تیم یک بازی مهم را واگذار کرده، ممکن است روحیه تیم یا بازیکن به شدت از بین رفته و به تبع آن دچار تصمیمات عجولانه و اشتباه شوند. این شرایط عموما برای همه پیش می آید لذا نقش یه مربی در اینجا آشکار میشود که در بطن ماجرا حاضر است و کنترل شرایط را به دست میگرد، با تجربه و دانش خود و اصول روانشناسی سعی در ایجاد آرامش کرده و شرایط را دوباره به حالت معتدل باز میگرداند.

بازیچی

حرف آخر

امروزه در بیشتر کشورهای جهان شاهد حضور مرببیان ورزشهای الکترونیک برای رده های پایه تا حرفه ای در ورزش های الکترونیک هستیم. نقش مربی در رسیدن به موفقیت  نقشی انکار ناپذیر است. این مسئله به آن حد حائذ اهمیت است که در برخی کشور ها شاهد ایجاد آکادمی های حرفه ای جهت پرورش مربی هستیم، مانند (NASEF (North America Scholastic Esports Federationدر آمریکا یا Game Coach Academy در شهر سئول در کره جنوبی و بسیاری از این قبیل آموزشگاه ها که وظیفه تربیت مربیان حرفه ای را دارند. مربی ها علاوه بر رهنمود بازیکنان و تیمها برای پیمودن راه پیروزی، ابزار درامد زایی نیز به شمار می آیند؛ چه از طریق قهرمانی در بازی ها و دریافت جوایز چه از لحاظ دریافت حقوق شخصی. امروزه در نیازمندی های شغلی دربرخی کشورها شاهد آگهی استخدام برای مربیان بازی های کامپیوتری با حقوق نسبتا مناسب هستیم.

با تمام این مباحث امیدواریم کشور عزیز ما ایران هم در راستای به کار گیری و پرورش مربیان ورزشهای الکترونیک گام بردارد زیرا  این اقدام باعث میشود از تمام پتانسیل های موجود در کشور استفاده کنیم و در عرصه های جهانی و میدان بزرگ مسابقات ورزشهای الکترونیک عرض اندام کنیم.

 

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *