نقد و بررسی

نگاه جامعه به بازی های رایانه ای -خوب ، بد ، زشت –

در مقاله پیشرو قصد بررسی برخوردهای عمومی جامعه با پدیده‌ی بازی های رایانه ای یا همان واکنش های مردم در مواجهه با شنیدن واژه ی بازی های رایانه ای را داریم.

اگر جامعه اماری عاری از هرگونه طبقه بندی از لحاظ سنی ، جنسیتی، اجتماعی و غیره را در نظر بگیریم به کلمه‌ی جامعه یا به صورت محاوره ای تر ، مردم ، بر میخوریم.

موضوع اصلی مورد بحث ما هم چالش مردم با بازی های رایانه ای است.

مواجهه مردم با بازی های رایانه ای گستره ای وسیع تقریبا به تعداد همان انسانها دارد، این یعنی هر کس میتواند ایدئولوژی خاص خود را در مواجه با بازی های رایانه ای داشته باشد و با تأثیر از این نگرش واکنش های متفاوتی به آن داشته باشد.

این گستره در بر گیرنده‌ی بازه وسیعی از مردم است از بازیچی ها و حرفه ای ها گرفته تا کسانی که فقط اسم بازی های رایانه ای را شنیده اند.

با اوصاف بالا اگر به طور خیلی خیلی کلی واکنش مردم را به بازی های رایانه ای به صورت یک کلیشه بخواهیم بیان کنیم به جمله زیر بر میخوریم؛

بازیهای رایانه ای… خوب ، بد، زشت

ابتدا خوب؛ این دیدگاه آن دسته از افرادی است که به بازی های رایانه ای به عنوان یک حرکت مثبت نگاه میکنند. فارغ از هر گونه انتقاد و عیب یابی در اصل موضوع بازی های رایانه ای، از آن لذت میبرند، اغلب آن را دنبال میکنند و مشتری این بازی ها هستند. بسته به نیازی که در خود احساس میکنند از آن بازی ها سود میبرند، این نیاز میتواند تفریحی باشد یا تجاری یا چیز دیگر.

این قشر اصولا میتوانند با تدوین قوانین خاص خودشان در برنامه روزانه خود این مقوله را بگنجانند. این یعنی همان جریان یافتن بازی های رایانه ای به صورت یک پدیده هضم شده، موازی و همزمان با اکثر جریانات زندگی روزانه. با توجه به اینکه تعداد این افراد در جامعه اندک نیست میتوانیم به این تحلیل برسیم که بازی های رایانه ای میتواند یک پدیده خوب در جامعه باشد.

بد؛ کسانی که بازی های رایانه ای را  بد تلقی میکنند عموما در مواجهه با این مقوله به بحث نمیپردازند و حرفی نمیزنند فقط به طور کلی آن را نفی میکنند.

این نگرش میتواند برگرفته از پوچ پنداشتن این پدیده باشد که در این صورت به پوچ اندیشی در مورد صنعت، تکنولوژی، تفریح و در اصل به پوچی کلمه بازی میرسند. تعداد این افراد خوشبختانه بسیار قلیل است.

ولی در کنار این افراد، افرادی هستند که بازی های رایانه ای را بد می دانند زیرا تأثیرات آن را بد میدانند. آنها این بازی ها را ناقل افکار غلط، احساسات آشفته و توهمات ذهنی و بصری میدانند. آنها در ابعاد بزرگتر تهاجم فرهنگی ، ابتذال و ترویج خشونت گرایی در جامعه را ارمغان این بازی ها میدانند و در مقیاس کوچکتر یعنی خانواده انزوای افراد خانواده و تشویش در بنیان خانواده را ماحصل این فرایند میدانند. خوشبختانه این قشر نیز با پیشروی در زمان و تکامل حاصل از گذر زمان به تعداد بسیار بسیار اندکی تقلیل یافته اند. ولی همواره نمیتوان منکر وجود این افراد در تقابل با بازی های رایانه ای شد .

 

زشت؛ این طیف را بهتر است خاکستری بنامیم زیرا آنها با اصل ماجرا عداوتی ندارند ولی در مقاطعی در مقام جدال با بازی های رایانه ای بر می آیند. به این نحو که انجام آنرا برای دیگران منع میکنند ولی به حذف کلی آن اصراری ندارند. مصداق بارز این افراد والدینی هستند که بازی های رایانه ای را مانع رشد فرزند خود میدانند. البته این موضع گیری ها تنها معطوف به بازی های رایانه ای نمیشود و آنها به طور کلی دنیای مجازی وابزار دسترسی به آن را به چالش میکشند.

عده ای هم با گرفتن موضع تفریطی در مقابل افراط گری برخی در انجام بازی های رایانه ای به ناچار به مقابله با آن می پردازند زیرا احساس میکنند انجام این بازی ها باعث غفلت در بقیه امور روزمره و امور کلی تر زندگی و ایجاد خلاء در روابط احساسی میشود.

 

 

 

 

دلخوری این افراد از بازی های رایانه ای عموما به درازا نمیکشد زیرا واکنش منفی به بازی های رایانه ای از جانب آنها در اصل واکنشی منفی به قضیه ای دیگر است که در نزاع با بازی های رایانه ای منعکس میشود.

میتوان گفت مصالحه این افراد نیز با بازی های رایانه ای با گذر زمان میسر میشود و چه بسا به دوستی عمیق این افراد با این پدیده منجر شود.

این مقاله در اصل به بررسی  اولین کلمه ای که بعد از شنیدن واژه ی بازی های رایانه ای از جانب مخاطب بیان میگردد پرداخت. سعی شد با خلاصه سازی در کلیات مسئله به تقسیم بندی جامعی در مواجهه جامعه با این قضیه دست یافت.

چنین نگرش های متفاوتی از مردم در مقابل بازی های رایانه ای قاعدتا وابسته به فاکتور های مختلفی در جامعه مانند سطح سواد عمومی، غنای فرهنگی، رفاه عمومی و حتی میزان نشاط جامعه است.

هر چقدر کمیت و کیفیت در این فاکتور ها ی عمومی جامعه تغییر یابد بدون شک نگرش به بازی های رایانه ای نیز دستخوش تغییر خواهد شد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 5 =

همچنین ببینید

بستن
بستن
بستن