دسته بندی نشده, مقالات

موزه بازی های ویدیویی برلین

از قدیم تا به امروز جمع آوری و به اصطلاح کلکسیون کردن اشیاء و آثار ارزشمند در هر زمینه ای رواج داشته است. از کلکسیون های بزرگ و نفیس تمبر و اتومبیل گرفته تا جمع آوری دیگر اشیاء نفیس و غیر متعارف مانند سنگهای فضایی. اصولا بعد از جمع آوری این آثار عموما متولیان آن سعی میکنند این آثار را در معرض نمایش عموم بگذارند تا از این طریق هم به ترویج آثار فرهنگی بپردازند هم ازین راه بتوانند کسب درامد کنند.
یکی از جالب ترین نمایشگاه های این آثار موزه بازی های رایانه ای برلین است.
این موزه تا قبل از تبدیل شدن به موزه تخصصی بازی های رایانه ای تنها به نمایش آثاری از بازی های رایانه ای میپرداخت.
چند سالی است که این موزه تبدیل به یکی از جامع ترین منابع برای بازی های ویدئویی تبدیل شده است، به نحوی که در این موزه میتوان روند پیشرفت بازی های رایانه ای از ابتدا تا کنون را مشاهده کرد.
در این موزه میتوان هزاران نسخه از بازی های ویدیویی مختلف را مشاهده کرد، از قدیمی ترین آنها تا جدید ترین آنها.
اما علاوه بر نسخه های ویدیویی نکته جالب تر این موزه حضور انواع دستگاهای بازی های ویدیویی است.
احتمالا قدیمی ترین رایانه مخصوص بازی های رایانه ای دستگاهی به نام “نیمرود” NIMROD است. این دستگاه در سال 1951 میلادی ساخته شد و از آن به عنوان اولین آرکید بازی های ویدیویی یاد میشود.


از بازی های معروفی که روی این کامپیوتر اجرا میشود میتوان به ComputerSpace تولید سال 1971 و یا بازی عصر جنگ سرد با نامBalance of Power و چندین عنوان دیگر از بازی های اروپای شرقی اشاره کرد.


از دیگر دستگاههای بازی های ویدیویی ارائه شده در این موزه میتوان به اودیسه مگناوکس اشاره کرد.


این دستگاه ساخته سال 1972 میلادی است و از آن به عنوان اولین دستگاه تجاری برای بازی های ویدیویی یاد میشود.
از دیگر آثار دیدنی در این موزه میتوان به دستگاه میلتون بردلی میکروویژن اشاره کرد. میلتون بردلی میکروویژن شاید اولین کنسول دستی برای بازی های ویدیویی باشد که در سال 1978 ساخته شده است.


دیگر دستگاه جالب در این موزه یک کنسول نادر بازی های ویدئویی به نام BSS-01 ساخت آلمان شرقی میباشد که در سال 1980 میلادی ساخته شده است.


از دیگر نوادر این موزه میتوان به یک دستگاه بازی های واقعیت مجازی اشاره داشت که بسیار کم یاب و ارزشمند است و در سال 1994 میلادی ساخته شده است و بازدید کنندگان میتوانند تجربه بازی با آن را داشته باشند.
این موارد تنها بخشی از شگفتی های موزه بازی های ویدیویی دربرلین است و در کنار این ها بازدیدکنندگان میتوانند تجربه ی بازی با بزرگترین جوی استیک ساخته شده توسط شرکت آتاری را داشته باشند و در گشت و گذار در موزه از هزاران عنوان بازی های رایانه ای و صد ها کنسول بازی های ویدیویی دیدن کنند.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *