DOTA2, بازی ها, مسابقات بین المللی, مقالات

مروری بر مسابقات DOTA 2 The International

The Internationalیا به اختصار  TI بدون شک بزرگترین رویداد ورزشهای الکترونیک از لحاظ مبلغ جایزه میباشد. این رویداد با اسپانسرینگ کمپانی Valve که این روزها  سال نهم برگزاری را در حال تجربه کردن است برگزار میگردد. بازی  Dota 2 بی تردید از لحاظ مخاطب از جمله پرطرفدارین ترین بازی های رایانه ای به حساب می آید که به علت جذابیت و گیم پلی فوق العاده ی خود در کشور ما نیز طرفداران و بازیکنان بسیاری را شامل میشود. این رویداد در تابستان با حضور 18 تیم از برترین های این رشته آغاز میشود. ازین 18 تیم 12 تیم برتر از لحاظ امتیاز رنکینگ به طور مستقیم به این مسابقات وارد میشوند و 6 تیم دیگر نیز با شرکت در مسابقات انتخابی قبل از شروع تی آی جواز حضور در این مسابقات را کسب میکنند که درنهایت 18 تیم در دو گروه 9 تیمی در این مسابقات با هم به رقابت میپردازند.

دوره اول این مسابقات در سال 2011 در شهر کلن آلمان با حضور 16 تیم که به این مسابقات دعوت شده بودند با مجموع جوایز 1   میلیون دلار آمریکا برگزار شد که در نهایت تیم  اکراینیNatus Vincere  یا همان NAVI توانست با غلبه بر تیم EHOME  از کشور چین قهرمان سری اول این مسابقات شود و مبلغ 400 هزار دلار جایزه تیم اول را به جیب بزند.

دوره دوم مسابقات The International در سال 2012 در Benaroyal Hall  در شهر سیاتل در کشور آمریکا برگزار شد. مجموع جوایز این دوره از مسابقات 1.6 میلیون دلار بود که نسبت به دوره قبلی رشد 60 درصدی پیدا کرده بود. از دیگر تغییرات این دوره نسبت به دوره قبل حضور بیش از 2500 نفر به عنوان بیننده حضوری مسابقات و استفاده از کیوسک های شیشه ای برای بازیکنان بر روی استیج اصلی این مسابقات بود. این مسابقات نیز مانند سال قبل به زبان های مختلفی استریم شد و در نهایت تیم قهرمان دوره ی قبل با نتیجه ی 3 بر 1 مغلوب تیم Invictus Gaming  از کشور چین شد و چینی ها انتقام دوره قبل را گرفتند و جایزه 1 میلیون دلاری تیم برتر را به خود اختصاص دادند. باید توجه داشت که مبلغ یک میلیون دلار به عنوان جایزه برای بازی های رایانه ای در آن دوره نکته ی قابل تامل و وسوسه انگیزی بود.

دوره ی سوم این مسابقات در سال 2013 با نام TI 3  باز هم  در کشور آمریکا و در همان سالن Benaroyal Hall  در شهر سیاتل   برگزار شد. اتفاق مهمی که در این دوره از مسابقات توسط تیم برگزار کننده گرفته شد ایجاد یه سیستم فروش تعاملی بین طرفداران  رشته DOTA 2 در سراسر جهان بود که قرار شد یک چهارم از مبلغ کل جمع آوری شده به  مبلغ 1.6 میلیون دلاری جوایز این دوره اضافه شود که این مبلغ به مجموع 2.874.381 دلار رسید و توانست رکورد جایزه ورزشهای الکترونیک را که تا پیش از آن در انحصار جایزه ی فصل دوم League Of Legends  بود رابشکند و به تنهایی در صدر باستد. از دیگر نکات قابل توجه این دوره از مسابقات حضورآقای   Kaci Aitchison  مجری اخبار KCPQ بود که با دعوت از دیگر بازیکنان و چهره های سرشناس DOTA 2 برای نقد و بررسی و گزارش این بازی توانست جذابیت ویژه ای به این دوره از مسابقات ببخشد. این دوره از مسابقات برای اولین بار از پلتفرم Twitch استریم شد و توانست مخاطبان میلیونی برای این رویداد جذب کند. در فینال این مسابقات تیم Natus Vincere  قهرمان دوره ی اول این مسابقات و نایب قهرمان دوره ی قبل باز هم در فینال ناکام ماند و مقلوب تیم Alliance شد.

دوره ی چهارم این مسابقات در سال 2014 وهمچنان به میزبانی شهر سیاتل آمریکا برگزار شد منتها این بار محل برگزاری مسابقات به سالن Key Arena  که ظرفیت بالاتری از لحاظ امکانات و پذیرش برای تماشاچیان داشت منتقل شد. علاوه بر افزایش ظرفیت و امکانات در برگزاری این دوره از The International پدید شگرف دیگر در این رویداد جمع آوری مبلغ 10 میلیون دلار حدود از سه هفته قبل از برگزاری مسابقات بود که باعث حیرت همگان شد و در مجموع جایزه این مسابقات رقمی حدود 10.931.103 دلار شد که از این مبلغ 5 میلیون دلار جایزه به تیم اول تخصص یافت که این مبلغ با تقسیم بر پنج نفر بازیکن تیم قهرمان توانست لقب پر درآمد ترین بازیکنان Esprts  تا آن زمان را برای بازیکنان به ارمغان بیاورد. فینال این دوره را تیمهای Newbee  و Vici Gaming برگزار کردند که در نهایت تیم Newbee  فاتح این دوره از مسابقات شد.

The International 2015 برای چهارمین سال پیاپی در سیاتل و در قسمت Main Event took   در Key Arenaبا ظرفیت بیش از 17000 بیننده برگزار شد. همانطور که پیشبینی میشد مجموع مبلغ جوایز این تورنومنت بازهم رشد چشمگیری داشت و توانست از 18 میلیون دلار فراتر رود و به 18.429.613 دلار برسد که بخش اعظم این مبلغ که حدود 16.4 میلیون دلار بود را بازیکنان آمریکایی رشته ی  DOTA 2  پرداخت کردند. فینال این دوره بین تیم های EG یا همان Evil Geniuses از ایالات متحده امریکا و CDEC Gaming از کشور چین برگزار شد که در نهایت با پیروزی EG همراه بود.

فصل ششم از مسابقات The International در سال 2016 در همان مکان قبلی برگزار شد. برگزار کنندگان این بازی برای شروع مبلغ اولیه 16 میلیون دلاری را به این دوره از مسابقات تخصص دادند که در نهایت این مبلغ با فروش های درون برنامه ای و فروش Battle Pass توانست به مبلغ 20.770.460 دلار برسد که این مبلغ در آن زمان رکورد تمام جوایز مسابقات ورزشهای الکترونیک را به شدت جابجا کرد. این دوره از  TI از نظر برگزاری بسیار پرشور و هیجان بود و در نهایت فینال این مسابقات بین تیمهای Wings Gaming  از چین  تیم Digital Chaos از امریکا برگزار شد که اینبار تیم چینی فاتح این رویداد شد و بیش از 9 میلیون دلار به خانه برد.

The International 2017   آخرین دوره ای از این رویداد بود که در سیاتل برگزار شد. تغییر اصلی در این رویداد شرکت 18 تیم در رویداد بود که به این مسابقات دعوت شده بودند و نسبت به دوره های قبل دو تیم افزوده شده بود. طبق روال چند سال اخیر  VALVE  اقدام به فروش Battle Pass  نمود و 25 درصد از فروش خود را مستقیما به مبلغ جایزه اضافه کرد که مجموع این جوایز به رقم 24.787.916 دلار رسید که از آن 11 میلیون دلار سهم تیم برنده شد. در این دوره از مسابقات بخش های جانبی نیز از جمله یک سری مسابقات  COSPLAY و نیز مسابقات فیلم کوتاه DOTA 2  همچنین مسابقات بامزه بین ربات های هوش مصنوعی در رشته ی DOTA 2  برگزار شد. فینال این دوره بین تیمهای دوست داشتنی Team Liqud و تیم Newbee  برگزار شد که Team liquid با درخشش  Miracleبازیکن خود توانست سه بر صفر پیروز فینال شود.

The International 2018 با تغییر مکان همراه بود و پس از 6 دوره برگزاری در خاک آمریکا و در شهر سیاتل اینبار مسابقات در Rogers Arena  در شهر ونکور کاندا برگزار شد. بی شک یکی از با شکوه ترین و بزرگترین رویداد های ورزشهای الکترونیک TI 2018 بود، به نحوی که بیش از 20 هزار نفر به صورت حضوری مسابقات را تماشا میکردند و بالغ بر 15 میلیون نفر از سراسر جهان به صورت آنلاین نظاره گر این رویداد بزرگ بودند. مبلغ جایزه ی این رویداد نیز همانند دوره های قبلی از فروش Battle Pass تامین شد و باز هم نسبت به سال قبل رشد داشت و توانست به مجموع 25.532.177 دلار برسد که از این میزان  11.234.158 سهم تیم OG  که توانست در فینال در یک بازی نفس گیر در مقابل تیم قدرتمند PSG.LGD یا همان پاریسن ژرمن پیروز شود و بر خلاف باور همگان فاتح این رقابت ها شود.

پس از گذشت 8 دوره از این مسابقات امسال نوبت به برگزاری نهمین دوره از این مسابقات شد. این بار مجموعه ی Mercedes Arena شهر شانگهای چین میزبان این رقابت های داغ بود. رقابتی که باز هم رکوردهای جوایز نقدی بابت مسابقات ورزش های الکترونیک را جابجا کرد و پا را از مرز 33 میلیون دلار فراتر نهاد و در مجموع توانست در با فروش Battle Pass  به مبلغ 33.231.847  دلار برسد  که از این میزان مبلغ 15.607.638 دلار سهم تیم برنده شد. یعنی هر نفر بیش از 5 میلیون دلار که به نوبه ی خود نسبت به تمام رشته های ورزشی و ورزش های الکترونیکی درخور توجه.  مسابقات امسال از 15 آگوست تا 18 آگوست در مرحله مقدماتی آغاز شد که در آن 18 تیم در دو گروه 9 تیمی با هم به رقابت پرداختند و در پایان این دوره دو تیم آخر هر گروه یعنی Chaos Esports Club  و NIP از مسابقات حذف شدند و دو تیم Team Secret  و OG  که قهرمان سال قبل بود به عنوان سر گروه به همراه 6 تیم دیگر به رویداد اصلی که از 20 آگوست شروع شد و تا 25 آگوست ادامه داشت راه یافتند.

تیم Liquid که در مرحله قبل نتایج خوبی به دست نیاورده بود و در گروه خود هفتم شده بود در رویداد اصلی توانست عملکرد خوبی از خود نشان بدهد و با پیروزی بر رقبای قدرتمندی همچون  Evil Geniuses و Team Secret و PSG.LGD به فینال این مسابقات راه یابد. در سمت دیگر هم تیم قدرتمند  OG توانست باشکست رقبای خود به فینال راه یابد. تیم Liquid  که از بامداد روز فینال برای تعیین تیم فینالیست باید به مصاف تیم قدرتمند PSG.LGD میرفت توانست این تیم را با نتیجه ی قاطع 2-0 شکست بدهد و بلافاصله بعد از این بازی با مقداری خستگی در مقابل OG  حاضر شد. تیم Liquid  شروع خوبی داشت و بازی اول از  BO3را تقریبا به سادگی پیروز شد و در ادامه تیم OG  توانست سه مسابقه را پی در پی ببرد و قهرمان این دوره از مسابقات شود و مبلغ کلانی را دریافت کند.

جدول مسابقات The international 2019 Dota 2

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *