Fortnite, نقد و بررسی

بررسی علل جذابیت بازی Fortnite

محسن رزاقی – بازی پژوه

مقدمه

در عصری‌ زندگی می‌کنیم که بیشتر از آنکه ایده‌های خلاقانه اهمیت داشته باشند، اجرا متفاوت ایده‌هاست که برتری را ایجاد می‌کند و ممکن است شما را از صاحب ایده موفق‌تر کند و این اتفاقی‌ست که برای فورتنایت افتاد. فورتنایت در حالی تولد یکسالگی‌اش را جشن می‌گیرد که توانسته است گوی رقابت را از صاحب ایده و سبک بتل رویال بدزد و رکوردها را جا به جا کند. طبق آمار منتشر شده از سایت Super Data این بازی توانسته است فقط در ماه May میلادی سال جاری (اردیبهشت 1397) ، درآمد 318 میلیون دلاری را کسب کند و با رسیدن به 125 میلیون بازیکن، عنوان بزرگترین بازی رایگان کنسول‌ها را کسب کند. حال ابتکار عمل دست Epic games و فورتنایت است. فورتنایت هفته گذشته مسابقات Summer Skirmish را به پایان رساند و مبلغ 8 میلیون دلار را به نفر اول پرداخت کرد و حالا PUBG به تازگی خبر برگزاری مسابقه‌ای با جایزه 2 میلیون دلاری داده است.
چرا با اینکه پابجی صاحب ایده این سبک بود و در ابتدا هم خوش درخشید، حالا دارد برای بقا می‌جنگد؟! فورتنایت که پروژه شکست خورده و رها شده‌ی اپیک گیمز بود چه تغییری کرد که این چنین موفق شده است؟ این بازی ساده، چه چیزی دارد که آن را اینقدر جذاب کرده است؟! آماری که در بالا ارائه شد را دوباره نگاه کنید… آیا رسیدن به اینجا اتفاقی‌ست یا دلایل دیگری دارد؟
در ادامه در مورد دلایل رسیدن به این موفقیت صحبت می‌کنیم.

 

رقیب

اولین چیزی که شاید لازم است در مورد آن حرف بزنیم، رقیب یا رقبای این بازی‌ست. پابجی یک فضای رئال و واقعی دارد. همه چیز در آن جدی‌ست و البته به خوبی هم طراحی شده است تا بازیچی بتواند با تاکتیک‌های مختلفی حریف را از پا دربیاورد. شما در این بازی می‌توانید اسلحه‌های شناخته شده در دنیا را به وسیله صداخفه‌کن یا دوربین و … شخصی‌سازی کنید و مثل یک نظامی حرفه‌ای لباس بپوشید و به جنگیدن ادامه دهید. فضای این بازی شبیه بازی Arma ست. فضای جدی؛ برای بازیچی‌های جدی! در مقابل، فضای فورتنایت، فانتزی، رنگی و به دور از هرگونه جدیت است. حتی خونی از کسی ریخته نمی‌شود. بازیچی‌ها می‌توانند در اتاق رقص، زمین فوتبال و …. مشغول باشند یا در نقشه بزرگ بازی گشت و گذار کنند و لحظات خوبی را با همگروهی‌های خود بگذرانند؛ به شرطی که در دایره امن باقی باشند و وارد طوفان نشوند. این فضای فان چیزی‌ست که فورتنایت به طور مداوم در تبلیغ‌هایش به آن اشاره می‌کند و البته باعث شده است که طیف وسیعی از مخاطبان، با سلایق مختلف و سنین متفاوت مخاطب این بازی باشند و بخواهند آن را تجربه کنند. حتی اگر هم بخواهند وارد مبارزات بازی شوند، با اسلحه‌هایی شروع به مبارزه می‌کنند که کمتر شباهتی به اسلحه‌های واقعی دارند یا حتی اگر هم دارند، به تخیلی‌ترین شکل ممکن می‌توان از آنها استفاده کرد؛ مثل پریدن روی موشک آرپیجی و پرواز با آن!!
نکته‌ی دیگری که باعث شد، فورتنایت برنده رقابت با پابجی باشد، انتشار روی پلتفرم‌های بیشتر است. در حالیکه پابجی ابتدا روی ویندوز و بعد از مدتی روی کنسول Xbox one منتشر شد؛ فورتنایت روی هر سه پلتفرم PC ، PS4 و Xbox one اجرا می‌شود. حالا برای ارائه بهتر نسخه موبایل با هم مبارزه می‌کنند که البته در این زمینه فورتنایت کمی از پابجی عقب افتاده و هنوز موفق نشده است نسخه اندروید بازی خود را منتشر کند البته او توانسته است این عقب‌ماندگی را با انتشار نسخه nintendo switch جبران کند.
شخصی‌سازی
هرچند در این بازی، بازیچی اختیار خاصی در اعمال تغییرات روی اسلحه‌ها ندارد اما به جای آن، توانایی این را دارد تا هرکسی باشد… دوست دارید چه کسی باشید؟ جان ویک؟ یکی از هیروهای مارول؟ یا یک خرگوش ناز یا شاید هم یک شوالیه از زمان جنگ‌های صلیبی؟ فورتنایت این امکان را برای شما فراهم آورده است که متناسب با فضای فانتزی و خیالی‌اش هرکسی باشید؛ به شرطی که پول آن را پرداخت کنید.
داستان و روایت
وجود داستان در بازی از عوامل جذابیت در بازی‌ست اما ماجرای بتل رویال، ماجرای ساده‌ای‌‎ست؛ بکش و زنده بمان! معمولا هم بازی‌های چند نفره، خط داستانی بیشتری ندارند اما فورتنایت برای این هم چاره‌ای اندیشیده است. فورتنایت با ایده سیزن‌ها و قصه تک‌خطی آنها کاری کرده است تا هم فضای بازی تکراری و خسته کننده نشود و هم بتواند آیتم‌های بیشتری به شاپ اضافه و کسب درآمد کند. ماجراهای هر سیزن مثل سقوط شهاب سنگ یا برخورد موشک به انارچی اتفاقاتی هستند که سعی می‌کنند دنیای بازی را زنده و پویا نگه‌دارند.
گیم پلی و چالش‌ها
در سبک بتل‌رویال، شما با چالش‌های مختلفی در گیم‌پلی بازی مثل پیدا کردن اسلحه و تجهیزات، پیدا کردن موضع درست، تشخیص درست صدای پایی که در اطرافتان می‌شنوید و … رو به رو می‌شوید که همین‌ها در فورتنایت هم هست اما اپیک گیمز، اینجا با استفاده از ایده‌ی یک بازی دیگر و اجرای خلاقانه‌ی آن توانسته است تا تفاوتی در بتل رویالش اضافه کند که جای دیگری پیدا نمی‌شود؛ ساخت و ساز! اگر می‌خواهید برنده باشید ناچارید در ساخت و ساز دیوار در اطرافتان و محافظت از خودتان مهارت کسب کنید! در این بازی برخلاف پابجی هیچ‌جایی امن نیست و امکان کمپ کردن به حداقل می‌رسد و این امکان ایجاد دیوار و مهارت تعمیر مداوم آن است که ممکن است باعث شود تا دشمنتان کلافه شود و مهماتش را تمام کند تا وقت مناسب شکار شدنش فرابرسد؛ البته استفاده‌های مختلف آن وابسته به خلاقیت و سلیقه بازیچی دارد.
چالش‌های این بازی هم در نوع خود جدید و جذابند؛ بخشی از چالش‌ها، مانند سایر بازی‌های آنلاین‌ هستند و تفاوت چندانی ندارند؛ مثل کشتن 10 دشمن با شاتگان و … اما برخی از چالش‌ها هم خاص این بازی هستند؛ مثل رقصیدن کنار کیک‌هایی که به مناسبت یک سالگی بازی، در جاهای مختلف مپ بازی قرار گرفته‌اند.
مودهای مختلف که این امکان را برای بازیچی فراهم می‌کند تا با قوانین مختلفی بازی را تجربه کند هم باعث شده است روند بازی از یکنواختی خارج شود و به جذابیت بازی کمک کند و بازیچی را تشویق کند تا به بازی کردن ادامه دهد.
کار تیمی
در بازی‌های چند نفره، شما می‌توانید با هم گروهی‌تان فکر و برنامه‌ریزی کنید؛ نقشه بکشید و نقشه‌تان را عملیاتی کنید. به هم کمک کنید تا زنده بمانید؛ اسلحه و تجهیزاتتان را به هم‌تیمی‌‎تان بدهید تا او هم بتواند پابه پای شما بازی را ادامه دهد یا از طرف آنها حمایت شوید.
به طور کلی فورتنایت به عنوان یک بازی آنلاین، این جذابیت را دارد که دوست و دشمن بازیچی، انسان واقعی باشند؛ با همه‌ی احساسات، اشتباهات و تمام ویژگی‌های انسانی!

رویدادها

در ابتدای متن در مورد مسابقات تابستانی فورتنایت صحبت کردیم. این رویدادها مثل همین مسابقات تابستانی یا پارتی رویال E3 ، علاوه بر اینکه جنبه تبلیغاتی دارند و می‌توانند عنوان این بازی را در سرتیتر خبرها بیاورند؛ می‌توانند انگیزه‌ای خوب برای جذب بازیچی‌های بیشتر باشد و باعث شوند افراد بیشتری بخواهند این عنوان را تجربه کنند. جالب است بدانید که اپیک گیمز قصد دارد جام‌جهانی این بازی را در سال 2019 راه‌اندازی کند و به قهرمان این تورنومنت مبلغ 100 میلیون دلار جایزه دهد!! مرحله مقدماتی این مسابقات از پاییز امسال شروع می‌شود. شاید شما هم جزو کسانی باشید که می‌خواهید در این مسابقات شرکت کنید!
شأن و منزلت
قطعا قبول دارید که اگر در گروهتان یا در اطرافیانتان کسی باشد که لول بالاتری داشته باشد یا مهارت بهتری در مبارزه و کشتن از خود نشان دهد یا تعداد کیل‌های بیشتری داشته باشد، برایش احترام قائلید و اگر نیاز به راهنمایی داشته باشید از او کمک می‌گیرید. این یک کار منطقی از جانب شماست اما این احترامی که به آن فرد ماهر گذاشته می‌شود، یکی از انگیزه‌های او برای ادامه و کسب موفقیت بیشتردر بازی‌ست؛ مخصوصا اگر در زندگی واقعی‌اش موفقیت چندانی کسب نکرده باشد.
کسب درآمد!
انگیزه‌های اقتصادی و پول دراوردن هم از دلایل بازی برخی بازیچی‌هاست. با پرطرفدار شدن این بازی، برخی با استریم کردن بازی و جذب دونیت و تبلیغات، کسب درآمد می‌کنند و برخی هم برای کسانی که دوست دارند، ره یک ساله را یک شبه طی کنند، اکانت لول بالا تهیه می‌کنند و می‌فروشند.
جمع بندی
فورتنایت یک عنوان متوسط و حتی شکست خورده برای اپیک گیمز بود که ساخت آن 6 سال طول کشید و در جولای 2015 منتشر شد اما بعد از موفقیت PUBG در سبک بتل رویال، اپیک گیمز تصمیم گرفت یک بخش در این سبک به فورتنایت در نوامبر 2017 اضافه کند و چنان خلاقانه این کار را انجام داد که توانسته است ارزش اپیک گیمز را به هشت میلیارد دلار برساند و عنوان بزرگترین بازی رایگان کنسولی را از آن خود کند!! در متنی که خواندید، سعی شد به ویژگی‌های خاص این بازی در هر بخش اشاره و بیان شود که موفقیت این بازی چگونه به دست آمده است.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه در “1”

  1. mahmoud گفت:

    بسیار عالی🙌🙌🙌

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *