مقالات

بازی های رایانه ای و فرهنگ عمومی

به بهانه 14 مهر ماه روز فرهنگ عمومی

بازی های رایانه ای و فرهنگ عمومی

فرهنگ عمومی اشاره به شاخصه ای دیگر از فرهنگ ملیتی در یک جامعه دارد. در واقع فرهنگ عمومی همان تبدیل بار فرهنگی به سیگنال های رفتاری و گفتاری است به این صورت که گفتار و رفتار افراد در جامعه که تشکیل دهنده فرهنگ عمومی جامعه می باشد برگرفته از فرهنگ آن افراد و آن جامعه است.

در حقیقت فرهنگ عمومی یک تعریف و حاصل یک تاریخچه نیست بلکه  انعکاس تعاریف و تاریخچه در رفتار مردم می باشد پس فراموش نکنیم فرهنگ عمومی به عنوان یک اصل ملموس همیشه در جامعه قابل رویت است. میتوان به این صورت نیزبیان کرد که فرهنگ عمومی ویترین تمام نمای فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و… یک کشور است و میتوان هر ملت را با فرهنگ عمومی آن جامعه محک زد.

گمان میرود در جامعه ای زندگی میکنیم که دیگر نیازی به اثبات مثبت بودن بازی هایرایانه ای در فرایند رشد جامعه چه از لحاظ فرهنگی، چه از لحاظ علمی و دیگر مناظر نیست. پس هم اکنون می توانیم از بازی های رایانه ای به عنوان ابزار استفاده کرده و برای دسترسی به نیات و اهداف خود در ارتقای تمام ابعاد مقدور به واسطه بازی های رایانه ای در کشور اقدام کنیم. این ظرفیت ها از آنجا حاصل می شود که مخاطبین اصلی بازی های رایانه ای بیشتر رده های سنی کودک و نوجوان می باشند، این دسته از افراد جامعه به واسطه حساسیت نقش خود در سازندگی هر کشور باید به بهترین حالت تربیت و پرورش داده شوند تا بتوانند به خوبی خط مشی یک جامعه را ادامه دهند؛ و این کار میسر نمیشود مگر با فعالیت های فرهنگی و بستر سازی های فرهنگی برای آینده سازان. با توجه به مفهوم فرهنگ و درک اهمیت فرهنگ سازی در جامعه در میابیم که باید از تمام پتانسیل ها برای رشد این مضامین استفاده کرده که یکی از این پتانسیل ها بازی های رایانه ایست لذا با بهره گیری درست از این پدیده می توانیم باب های جدیدی در سرعت بخشی به فعالیت های آموزشی و فرهنگی باز کنیم. میدانیم که امکان بازی های رایانه ای تقریبا برای تمام افراد جامعه مهیاست این فراهم بودن قطعا به بهتریت حالت نیست ولی در کل دسترسی را برای تقریبا بیشتر افراد جامعه به وجود آورده است، پس کافیست ما از این امکان استفاده کرده و با کمی ذکاوت و خوش سلیقگی بتوانیم از بازی های رایانه ای برای رسیدن به مقاصد بزرگ استفاده کنیم. این جهت دهی فرهنگی جامعه توسط بازی های رایانه میتواند با گنجاندن مفاهیم عمیق و سطحی در سناریوی بازی های رایانه ای یا به نحو دیگر یعنی تولید محتوای فرهنگی حتی برای صادرات یا در دیگر ارکان مانند عرصه اقتصادی و تاثیر مستقیم آن در بهبود فرهنگی جامعه لحاظ شود. به هر حال راه نفوذ و تاثیر در فرهنگ به واسطه بازی های رایانه ای در اقشار مختلف جامعه گشوده است لذا نباید با غفلت از این قابلیت و کوتاهی در رسیدگی به آن از فواید آن برای خود و دیگران محروم بمانیم. کافیست از تمام عناصر خلاقیت و هنر و دانش استفاده کنیم تا با خلق یک محصول بر مبنای بازی های رایانه ای و استفاده از آن برای مقاصد از پیش مشخص شده راه را برای پیشرفت علمی و فرهنگی سریعتر بپیماییم.

 

بازی های رایانه ای و فرهنگ عمومی

 

هنگامی که می گوییم فرهنگ عمومی مستقیما تمام افراد جامعه را مخاطب قرار داده و روی سخن با یکایک افراد است و شما نمی توانید خود را مستثنی بدانید مگر اینکه عضو این ملیت ایران نبوده یا نخواهید پیرو اصول فرهنگی باشید، پس مادامی که سخن از فرهنگ عمومی است آحاد افراد جامعه مشمول این ماهیت می شوند و در قبال آن موظف به انعطاف و انطباق هستند پس باید در حد توان خود هرکس برای پیشرفت این قضیه سعی و تلاش کند. مطلوب است با توجه به جزئیات و کلیات در فرایند فرهنگ سازی توسط بازی های رایانه ای  به افق های زیبایی از قبال این فرایند برسیم پس انصاف نیست که آن را نادیده بگیریم یا بخواهیم به سادگی از آن عبور کنیم.

امروزه با توجه به وجود انواع تهدید ها برای جامعه ما فرهنگ عمومی در خط مقدم مواجهه با این آسیب ها قرار دارد، پس باید ابتدا آن را به هر نحو که مقدور است ازگزند این تهدید ها دور نگه داریم و در ادامه با تقویت و تحکیم آن، فرهنگ عمومی خود را علاوه بر میهن خود به عنوان میراثی جهانی نیز به دنیا عرضه کنیم. بازی های رایانه ای و خصوصا بازی های رایانه ای آنلاین امروزه از بزرگترین ظرفیت های اعمال مفاهیم و خصوصا جنگ های فرهنگی می باشند پس باید هوشیار باشیم تا در این نبرد بتوانیم به پشتوانه اغنا در حوزه فرهنگی پیروز باشیم.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × دو =

بستن
بستن