نقد و بررسی

بازیهای آنلاین در گذر زمان به قلم بازیچی

از اواسط دهه 70 شمسی با تکامل نسبتا سریع سیستم های رایانه خانگی جهش عظیمی در زمینه بازی های رایانه ای رخ داد و تا حدود زیادی از سلطه کنسول های بازی کاسته شد و انجام این بازی ها به نحو آسان و سریعتری با رایانه های شخصی میسر گردید. این موج با تکامل بسیار سریع و وسیع راه خود را ادامه میداد تا اینکه در اواخر دهه 70 تحول عظیم رخ داد. آن چیزی نبود جز انجام انواع بازی های رایانه ای به صورت گروهی، این یعنی پدیدار شدن مراکز بازی های رایانه ای به صورت گروهی یا همان گیم نت ها…


البته تا قبل از آن امکان بازی کردن گروهی وجود داشت ولی این امر مستلزم بهبود سرعت اینترنت بودکه با ارائه اینترنت ADSL گام اصلی در این زمینه برداشته شد، همچنین قابلیت شبکه کردن رایانه ها با سرعت مناسب تأثیر بسزایی در این امر داشت.

این تکامل در اوایل دهه 80 تقریبا به ثبات رسید و حالاپدیده گیم نت ها به عنوان یک اصل در بازی های رایانه ای در ایران مطرح بود.
این مراکز اغلب از یک الگوی واحد پیروی میکرد و آن وجود تعدادی رایانه با قابلیت اجرای بهینه ی بازی ها و اتصال این رایانه ها توسط ابزار مناسب شبکه و گزینه آخر یک بازی محبوب با قابلیت اجرای گروهی بود، با این فرمول یک گیم نت بوجود می آمد.

پدیدار شدن گیم نت ها در ایران متقارن با پا به عرصه اجتماع گذاشتن موج عظیم متولدین دهه 60 شمسی بود. به همین علت گیم نت ها با اقبال خوب این گروه مواجه شد و رونق خوبی در آن شکل گرفت، زیرا گیم نت ها مثال ملموس ایجاد دهکده جهانی بودند و این فرضیه را قابل درک تر میکردند.


جدای از این مسائل همیشه نشاط و هیجان توسط مردم خصوصا جوانان و نوجوانان مورد استقبال واقع می شود و گیم نت ها می توانستند به خوبی این دو فاکتور را به آنها تزریق کنند.
این روند در رشد و حرکت رو به جلو به دو مشکل اساسی برخورد میکرد، اولین مشکل همان مشکل همیشگی جامعه با پدیده های نو ظهور بود. به این صورت که پذیرش آن توسط خانواده ها به سختی ممکن بود زیرا آنها گیم نت ها و خصوصا بازی های رایانه ای را مانع رشد و تعالی فرزند خود می دانستند و آنرا مانعی برای پیشرفت تحصیلی و مادی فرزند خود میدانستند و سعی میکردند تا حد ممکن فرزندشان از گیم نت ها اجتناب کند.

ولی به مرور زمان همانگونه که پیشبینی می شد معجزه بازی های رایانه ای این مشکل را درنوردید و باعث دوستی بین خانواده ها وبازی های رایانه ای شد به نحوی که خانواده ها نیز هم اکنون از مشتریان ثابت این بازی ها شده اند.
مشکل بعدی پیش روی گیم نت ها و بازی های رایانه ای در آن زمان مسئولین بودند زیرا آنها این مسئله را انعکاس فرهنگ بیگانه در جامعه میدانستندواز تجلی خشونت و بی بندوباری به واسطه این بازی ها در جامعه هراس داشتند.
این دیدگاه مسئولین در آن دوره عموما به گیم نت ها ماهیتی زیرزمینی را القا میکرد که این امر باعث رشد کند این مراکز و به طبع آن ایجاد حالت سکون در باب بازی های رایانه ای در کشور میشد.
اما باز هم معجزه بازی های رایانه ای بود که در طول این مدت سایه تفکر سنتی را از سر خود کنار زد و توانست رسالت واقعی خود را تبیین کند، که حاصل آن آشتی مسئولین با این پدیده شد.

آری، امروزه با گذشت حدود 20 سال از شروع این ماجراها این موج کماکان به حرکت روبه جلوی خود ادامه میدهد و با سپری کردن روزهای خوب و بد خود در طول این مسیر هم اکنون میتوان گفت که به ثبات نسبی رسیده است و جامعه و مسئولین بازی های رایانه ای خصوصا بازی های شبکه ای را به عنوان فرزند خلف یا بعضا” نا خلف! عصر تکنولوژی پذیرفته اند.


ما نیز میپذیریم که جلوی پیشرفت در عرصه تکنولوژی را هرگز نمیتوان گرفت و مثال بارز پیشرفت تکنولوژی در بازی های رایانه ای قابل رویت است، همچنین میپذیریم که از تعامل و اشتراک انسان ها نیز نمیتوان اجتناب کرد و مصداق این تعامل و اشتراک در عرصه تکنولوژی انجام بازی های رایانه ای به صورت گروهی است.
حالا که پس از عبور از طوفان، هوا بالای سر بازی های رایانه ای نسبتا آفتابی است ما نیز فرصت را مغتنم شمرده و در راستای احیاء، توسعه و ترویج آن پا به عرصه میگزاریم زیرا بر این باوریم که بازی های رایانه ای همان قطعه گمشده در پازل زندگی اغلب افراد جامعه است، یعنی فصل مشترک بین رویا و واقعیت….

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 18 =

بستن
بستن